• Начало
  • УСЛУГИ
  • КОНТАКТИ
  • ЗАПИТВАНЕ
  • ИНФО
Бракоразводен адвокат
  • Начало
  • УСЛУГИ
  • КОНТАКТИ
  • ЗАПИТВАНЕ
  • ИНФО
02841920715490-laptop-18905471920.jpg




ИНФОРМАЦИЯ

 

Запознайте се с допълнителна информация 

за всяка една от предлаганите услуги

 

Доброволна делба

Доброволна делба

Всяка вещ може да бъде собственост на едно лице, но може да се притежава и от повече лица (физически или юридически, държавата и общините) в режим на съсобственост. Съсобственост върху определена вещ възниква по различен начин: в резултат на сделка (доброволна съсобственост) или в резултат на наследяване (случайна съсобственост). Съсобственост може да възникне и чрез реституция.

Съпритежанието на определен обект може да е желано и споделено. Тогава няма нужда да се предприемат каквито и да било действия по прекратяване на съсобствеността. Но когато съсобствениците или част от тях не искат да притежават общо вещта и това състояние създава проблеми, възниква интерес да се осъществи делба, която да прекрати тази съсобственост. За да се реализира това е необходимо делбата да е законово допустима. Някои видове съсобственост са неделими по закон (например етажна собственост). Съпружеската имуществена общност също е неделима, но след евентуален развод тя се превръща в обикновена съсобственост и може да се разделя по общия ред.

Делба може да поиска всеки от съсобствениците по всяко време и това право не се погасява по давност. С доброволна делба може да се подели както една вещ, така и съвкупност от вещи. Предмет на делбата може да бъде движима или недвижима вещ, както и ограничени вещни права (например право на строеж).

Доброволната делба се осъществява чрез договор, подпсан пред нотариус, в който се уговаря всеки от съделителите какво ще получи и по какъв начин. Когато предмет на делбата е неподеляема вещ (движима или недвижима), най-рационално е да се уговори единият съсобственик да придобие вещта, като уравни дяловете на другите с пари.  Това може да стане както с договор за делба, така и с обикновена покупко-продажба на дялове. Възможно е в договора за доброволна делба на имот да се предвиди, че лицето, което получава в дял недвижимия имот, няма да уравнява дела на друг съделител с пари, а чрез задължение за издръжка и гледане. Но в договор за делба не може да се впише, че единият от съделителите не получава нищо (т.е. остава без пари и активи), тъй като се счита, че по този начин се прикрива дарение. Ако не се постигне договорка относно това кой да получи вещта, предмет на делбата, друга алтернатива е да се продаде същата в цялост на трето лице и всички съсобственици  да си разделят парите от продажбата според дела си. Когато предмет на делбата е поделяема вещ съсобствениците се разбират как да я поделят според дяловете си. 

  • УСЛУГИ

 2020 адв. Димитър Кавалджиев. Всички права запазени. 

С ползването на сайта чрез активиране на поне две от съдържащите се 

в него препратки Вие декларирате, че приемате следните

Общи условия